Podsumowanie akcji z okazji Miesiąca Wiedzy o Autyzmie

Wieliczka w kwietniu była niebieska! A to za sprawą Stowarzyszenia „Rozwijanka” za Rzecz Osób Ze Specjalnymi Potrzebami i Ich Rodzin, które zorganizowało szereg akcji związanych z Miesiącem Wiedzy o Autyzmie. Akcjom patronowało Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które dotyka coraz większą liczbę osób. Obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są nawet u 1 na 88 dzieci. Zaburzenia te powodują, że dziecko inaczej postrzega świat i trudniej mu jest się z nami porozumieć. Do najczęstszych objawów autyzmu można zaliczyć:

  • Brak interakcji z innymi dziećmi, a także z dorosłymi, pozostawanie na uboczu
  • Niewłaściwa, specyficzna zabawa zabawkami
  • Opóźniony rozwój mowy lub jej brak
  • Brak kompensacyjnych metod komunikowania się (np. poprzez gesty)
  • Nietypowa mowa np. odtwarzanie treści bajek przy jednoczesnych trudnościach w odpowiadaniu na proste pytania
  • Nadwrażliwość lub niedowrażliwość na dźwięki i inne bodźce
  • Trudności w radzeniu sobie ze zmianami i nowościami
  • Nieadekwatny śmiech lub płacz
  • Brak świadomości niebezpieczeństw
  • Nadruchliwość lub bierność
  • Dziwne przywiązanie do określonych przedmiotów lub rytmu
  • Brak kontaktu wzrokowego
  • Brak reakcji na własne imię

Dzięki wczesnemu wykryciu nieprawidłowości i postawieniu diagnozy możliwe są wcześniejsze oddziaływania terapeutyczne. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu odpowiednio wspierane mogą uczyć się i nawiązywać coraz bardziej satysfakcjonujące relacje, a w dorosłym życiu osiągnąć niezależność.

 

2 kwietnia corocznie odbywa się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w geście solidarności z osobami z tym zaburzeniem, ich rodzinami oraz wszystkimi zaangażowanymi w niesienie pomocy i wsparcia tym osobom, budynki na całym świecie podświetlane są na niebiesko (akcja nosi nazwę „Light it up blue”. W tym roku niebieskie światło pojawiło się również w Wieliczce, do akcji dołączyli m.in. Kampus Wielicki, Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Rozwijanka”, Hotel Lenart. Kontynuacją akcji był zorganizowany 3 kwietnia „Spacer na niebiesko” ulicami Wieliczki. Grupa przedszkolaków z Niepubliczne Przedszkola Terapeutyczne „Rozwijanka” oraz z Niepublicznego Przedszkola Sportowego „Mały Champion” przemaszerowała z niebieskimi balonikami od Rynku do Urzędu Miasta i Gminy. Akcję wsparła również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Turystyki oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieliczce.

Po tak niebieskim początku miesiąca przyszedł czas na akcje informacyjne i edukacyjne. Stowarzyszenie „Rozwijanka” zorganizowało warsztaty dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. 10 kwietnia odbyły się dwie tury warsztatów w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wieliczce. Dzieci poznały Julię z ulicy Sezamkowej – dziewczynkę, która ma autyzm. Dowiedziały się, czym się różni od innych dzieci oraz w jaki sposób mogą spróbować się z nią zaprzyjaźnić. Terapeuci z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Rozwijanka” pojechali również z warsztatami do Szkoły Podstawowej w Sygneczowie oraz do Niepublicznego Przedszkola Montessori „Bambini” w Wieliczce.

 

10 kwietnia Stowarzyszenie przy współpracy z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną „Rozwijanka” zorganizowało bezpłatny wykład dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych „Autyzm – nie przegap”. W wykładzie uczestniczyło 29 nauczycieli z całego powiatu wielickiego. Wykład miał na celu przekazanie nauczycielom wiedzy o wczesnych objawach autyzmu, które mogą dostrzec u swoich podopiecznych. Nauczyciele dowiedzieli się też, jak przebiega proces diagnostyczny i jak wspierać rodziców dzieci, u których zauważyli niepokojące objawy.

 

W czwartek 19 kwietnia w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce odbyła się akcja „Ułóżmy puzzle dla autyzmu” organizowana przez Stowarzyszenie „Rozwijanka”. Po raz kolejny Stowarzyszenie zaprosiło lokalną społeczność do malowania i wspólnego układania wielkich puzzli. Wielobarwne puzzle, które powstały mają symbolizować, że choć bardzo się różnimy, to wszyscy do siebie pasujemy. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty sensoryczne, zabawy dla dzieci oraz możliwość konsultacji rodziców ze specjalistami pracującymi na co dzień z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Stowarzyszenie przygotowało również ulotki informacyjne zwracające uwagę na wczesne objawy autyzmu.

 

Podczas akcji przeprowadzono zbiórkę pieniędzy. Przy wsparciu Fundacji Pomoc  Szkole zbierano fundusze na sprzęt rehabilitacyjny i udogodnienia dla niepełnosprawnych w Centrum Wspierania Rozwoju „Rozwijanka” w Wieliczce. Zbiórkę można w dalszym ciągu wspierać na stronie www.kilometrydobra.pl

 

U dużej grupy osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykrywa się różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym. Naukowcy obecnie szczegółowo badają związki między stanem naszych jelit a funkcjonowaniem mózgu. Często okazuje się, że przy problemach neurorozwojowych wskazana jest specjalistyczna dieta. Z posiłków wyklucza się m.in. składniki zawierające gluten, mleko i jego przetwory oraz cukier. O tym, że taka dieta nie musi być „dziwna” i nieatrakcyjna przekonywała pani Agnieszka ze Stowarzyszenia „Rozwijanka” podczas warsztatów kulinarnych w Kampusie Wielickim. Dzięki gościnie Kampusu oraz wsparciu Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce zainteresowane rodziny mogły dowiedzieć się, jak upiec smaczny bezglutenowy chleb, przygotować pierogi (również ruskie bez nabiału!) oraz upiec tartę szarlotkową i brownie.

Kwiecień dobiegł końca, ale warto pamiętać, że w Wieliczce i okolicach mieszka wiele rodzin, dla których temat autyzmu to codzienność. Chodzą do naszych przedszkoli, szkół, spotykamy ich w sklepach i na spacerach. Choć czasami może się nam wydawać, że zachowują się nietypowo, tak samo jak i my pragną akceptacji oraz swojego miejsca w naszej społeczności.